FUE Saç Ekimi

Dünyadaki erkeklerin yarısından fazlası hayatlarının belli bir döneminde saç dökülmesiyle karşılaşırken, bu dökülmenin çok önemli bir kısmı kalıcılık özelliği gösteren andojenik (erkek tipi) saç dökülmesidir.

Kadınlarda ise 40 yaşından önce %40’lara varan oranda saçlarda gözle görülür kayıp oluşmaktadır.

Kalıcı saç dökülmelerinde, kişiyi estetik açıdan rahatsız edebilecek bu durumun tek kalıcı ve etkin çözümü saç ekimidir.


Saç ekimi, saç kaybı olan bölgelere donör (saçlı verici alandan) bölgeden saçların alınarak ekilmesi işlemidir.

Saç ekimi cerrahi bir müdaheledir. Ense kısmından alınarak ekilen saçlar dökülmeye dirençli saçlardır. Donör bölgeden toplanarak ekilen saçlar kişinin normal saçının özelliklerini taşır ve kişinin hayatı boyunca uzamaya devam eder.

Bu alanda yapılan araştırma geliştirme çalışmaları sonucunda günümüzde işlem süreleri geçmişe göre kısalmış, maliyetler düşmüş ve yok kabul edilebilecek kadar boyutlarda yara izi kalarak doğal bir görüntüye sahip olmak mümkün hale gelmiştir.

Saç ekiminde, birlikte bazı dikkat çekici istatistiklere göz atalım:

Bazı dikkat çekici saç ekim istatistiklerine birlikte göz atalım:

  • 2014 yılında istatistiklere göre dünyada 397 binden fazla saç ekimi işlemi yapılmıştır.
  • Türkiye saç ekimi için yabancı hastaların en çok ziyaret ettikleri ülke konumunu korumaktadır.
  • Türkiye’deki sağlık turizmi için gelen her 4 hastadan birinin saç ektirmek için geldiği tahmin edilmektedir.
  • Bu sonuçların yanında en dikkat çekici durum da, dünyada her sene bir önceki seneye göre saç ektirenlerin sayısı yaklaşık %20 artmasıdır.
  • Saç ekimi yaptıran kişilerin %50’sinden fazlası 50 yaşın altındadır. 30-39 yaş aralığındaki bu işlemi tercih edenleri arasında en büyük dilime sahip ve %31,7’sini oluşturmaktadır.
  • Bağımız yorumların yer aldığı dünyadaki en büyük estetik sitesi olan, Realself.com’da yer alan sonuçlara göre, hastaların bağımsız olarak kişisel puanlamalarına dayanan verilerde FUE saç ekiminden duyulan memnuniyet oranı %97’dir.

Kısacası, FUE saç ekimi yaptıran her 100 kişiden 97’si sonuçlardan memnun kaldığını belirtmektedir.

Kliniğimizde uygulanan saç ekim yöntemi hakkında aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını aşağıdaki linklerden alabilirsiniz:

faq kaç-greft-gerekiyor saç-ekimi-terimleri