Sakal Ekimi

Kimler sakal ekimi için uygun adaylardır?

Genetik faktörlere bağlı doğuştan , yanma veya yaralanma sonucu, ameliyat izi, elektroliz ya da lazer epilasyonun yanlış uygulanması yüz bölgesindeki tüylerin ortadan kaybolmasına ya da cılızlaşmasına neden olabilir.

Bu kişiler için sakalların olmadığı veya cılız olduğu bölgelere sakal ekimi yapılır.

İşlem yüzün hangi bölgelerine yapılabilir?

İşlem yüzün sadece belirli küçük bir bölgesi için yapılabilirken, sakal bıyık ve kaş gibi farklı bölgelerin tamamı için de uygulanabilir.

Sakal ekimi yapmak için kıl kökleri nereden toplanır?

Sakal ekiminde de aynen saç ekiminde olduğu gibi ense üzerindeki donör bölge saçlarından faydalanılır.

Kaç greft ekim yapılması gerekir?

Bıyık, favori, çene bölgesi ve yanaklar için farklı miktarda greft ekimi yapılması gerekir. İlgili bölgeye ne kadar ekim yapılması gerektiğini hastanın beklentileri, yüz şekli vb. birçok faktör belirler.

Genel olarak bıyık bölgesi için 350-550, çene bölgesi için 600-800, her bir favori bölgesi için 200-300, yanak bölgeleri için ise toplam 400-800 greft ekim yapılması gerekir.

İşlem uygulanırken nelere dikkat edilmesi gerekir?

İşlem esnasında sakal ile en uyumlu kıl köklerini seçmek esastır. Dolayısıyla ense üzerindeki bölgenin yanısıra ihtiyaca göre saç derisinin yan bölgeleri de donör olarak kullanılabilir.

Ekilen kıllar doğal sakalla aynı karakteristik özellikleri taşır ve arzuya göre traş edilebilir.

Donör bölgedeki saç miktarı sınırlıdır ve bu sınırlı alan gelecek düşünülerek kullanılmalıdır.

Eğer kişi gelecekte saç ektirmeyi düşünüyorsa bu durum göz önünde tutulmalıdır. Sakal ekimi için gelen kişilere öncelikli olarak yönelttiğimiz sorulardan biri ileride saç ektirip ektirmeyecekleri ile ilgilidir.

İşlem sırasında uyanık mı duracağım?

Evet, sakal, bıyık ya da kaş ekimi işlemi saç ekimi gibi lokal anestezi altında yapıldığı için uyanık olunur.

Eğer kişi gelecekte saç ektirmeyi düşünüyorsa bu durum göz önünde tutulmalıdır. Sakal ekimi için gelen kişilere öncelikli olarak yönelttiğimiz sorulardan biri ileride saç ektirip ektirmeyecekleri ile ilgilidir.

İşlem ne kadar sürer?

İşlem genellikle 2 ila 5 saat arasında sürer.

İşlemden sonra nasıl bir durumla karşılaşacağım?

İşlemden 2 hafta sonra ekilen sakallarınız dökülür fakat 3 ay sonra yeniden çıkmaya başlar ve çıkan sakallarınızı hayatınız boyunca doğal sakalınız gibi kullanabilirsiniz. Yeniden dökülmez.